Kursy fizjoterapeutyczne

Nowości na kursach

wczesna rehabilitacja po udarze

Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją odpowiednio zacząć?

Wczesna rehabilitacja po udarze kiedy jest ją odpowiednio zacząć?

Rehabilitacja po udarze jest szczególnie istotną sprawą, by jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stopniu pacjent powróci do poprzedniej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po raku i chorobach układu krążenia. Rozumiemy jak wiele osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze winna być zaczęta możliwe jak najszybciej pod okiem wykwalifikowanych rehabilitantów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie tętnic w mózgu, które odcinają dopływ krwi i zaburzają podstawowe role życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do formy przed infekcją. W zależności co stało zniszczone, doktor zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwyczajnie przestaje być kobietą niezależną i jest skazany na współpracę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze winna być zastosowana jak najszybciej, kiedy stan pacjenta na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy wyróżnić 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – krok pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym terminie pacjent przebywa w szpitalu. Moment jej trwania jest różny, przeważnie jest to z 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – krok drugi to rekonwalescencja. Są tu wprowadzenie ćwiczenia, aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do formy przed udarem. Trwa on bardzo różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej ponieważ nawet do kilkunastu lat. Polega na terapii w czynnościach robionych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze skutki:

  • skala i lokalizacji uszkodzenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i fizjoterapia,
  • pomoc ze strony rodziny.

Bardzo dobrą procedurą jest rehabilitacja po udarze w mieszkaniu. Wiadomo, że najwspanialszą pomoc osiągnie on w określonych ośrodkach, ale z różnorodnych przyczyn nie każdy spośród nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w mieszkaniu powinniśmy przygotować środowisko i konieczny sprzęt, tak by pacjent, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia.

Niezmiernie cenne jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności robienia podstawowych, prostych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Istotnym elementem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia wolności. Jeżeli pacjent wymaga niezbędnej pomocy możemy również zatrudnić rehabilitanta który co parę dni będzie wykonywał ćwiczenia. Istotne jest, aby rutyna była jego codziennością Samodzielne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie wykonywać przed udarem. Liczy się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną swobodę, jednak jeśli terapia u nas była nader dostępna ten procent na pewno byłby ogromniejszy. Dlatego tak znaczące jest by rehabilitacja po udarze była przystępna dla wszystkich na wysokim szczeblu.

Udostępnij

O autorze