Kursy fizjoterapeutyczne

Nowości na kursach

Microdiscektomia

Microdiscektomia czym jest warto się na nią decydować jak wygląda zabieg?

Microdiscektomia czym jest warto się na nią decydować jak wygląda zabieg?

Microdiscektomia jest to troszkę inwazyjny zabieg chirurgiczny, który ma za zadanie zmniejszyć objawy bólu kręgosłupa. Jego celem jest obniżenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest wielokrotnie wykonywanym według statystyk zabiegiem operacyjnym. Stosuje się do jej wykonania mikroskopu, dzięki któremu potrafimy dobrze usunąć uszkodzony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 służy nie tylko zlikwidowaniu bólu między kręgowych, jednak też zlikwidowaniu napięcia w zakresie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem szybkim i niekiedy niesie ze sobą powikłania, gdyż lekarz nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi odmianę używanych powszechnie metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest robiona w znieczuleniu ogólnym pod pełną narkozą. Chory kładzie się komfortowo na boku, gdzie wykonywane są badania z daniem kontrastu, jakie dokładnie oznaczają miejsce zabiegu. Najczęściej używa się tutaj rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Mikrodiscektomia polega na wykonaniu nacięcia skóry wokół 2-3 cm. Następnie mięśnie odbiegające od kręgosłupa są odciągane, aby lekarz miał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego lekarz wycina uszkodzony dysk czy przepuklinę. Operacja nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w pierwszej dobie chory zostaje postawiony do pozycji| stojącej. Następnej doby zazwyczaj wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest praktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to zaledwie kilkanaście procent. Chory może czuć ból i mieć kłopoty z chodzeniem. Może także pojawić się ból podczas siedzenia.
Microdiscektomia wykonywana jest najczęściej:

  • lędźwiowego zespołu korzeniowego
  • osłabienia napięcia mięśniowego w nogach lub podudziach
  • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych

Microdiscektomia jak prezentuje się rehabilitacja?
W czasie pierwszych 3 tygodni powinno się udać się do specjalisty. Te pierwsze dni są najważniejsze. Najdoskonalszym wyjściem jest tutaj seria krioterapii, która zmniejszy opuchliznę i zmniejszy ból. W czasie fizjoterapii po microdiscektomia polecane są również elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy rozmaitego rodzaju treningi połączone z utrzymaniem odpowiedniej postawy lub chodzenia. Rekomendowane są również mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, ćwiczenia bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego
Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak każdy zabieg ponosi ze sobą ryzyko, ze po pewnym okresie ból może wrócić. Ale według wyliczeń dotyczy toż jakieś 10% wszystkich chorych. Dzieje się toż kiedy twój dysk może ponownie wypaść do kanału kręgowego. W czasie zabiegu nie wszystkie części dysku mogły pozostać wyczyszczone.
Microdiscektomia a powikłania.
Jak każdy zabieg niesie ze sobą powikłania, jakie potrafią zdarzyć się w czasie zabiegu. Utrata krwi, reakcja alergiczna na znieczulenie lub takie, które są bezpośrednio połączone z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne podczas zabiegu lub po nim.

Udostępnij

O autorze