Kursy fizjoterapeutyczne

Nowości na kursach

Microdiscektomia

Microdiscektomia czy operacja jest faktycznie mało inwazyjna

Microdiscektomia czy operacja jest faktycznie mało inwazyjna

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym operacji kręgosłupa, który posiada zniwelować ból w jego zakresie. Jest jedną spośród najczęściej dokonywanych zabiegów. Używa się do niej mikroskop operacyjny, aby uzyskać jak największe powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu ucisku na korzeń nerwowy. To właśnie w główniej mierze on przyczynia się za odczuwanie dyskomfortu pleców przez chorego. Wykorzystuje się ją, gdy nastąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego oraz nie ma szansy jego usunięcia innymi formami. Microdiscektomia może być wykonywana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za zabieg. Na NFZ jest również wykonywana jednak czas czekania może okazać się niezwykle długi. Microdiscektomia to zasadniczo dolegliwości powiązane z przepukliną krążka międzykręgowego wywołane są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na rodzaje przepukliny możemy wyróżnić 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który odczuwają pacjenci może przynosić wielki dyskomfort. Nasila się on podczas treningu czy kichania. Pojawiający się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może prowadzić ucisk na nerw oraz ból. Microdiscektomia na czym polega zabieg.? Przeprowadzana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Chirurg wykonuje małe nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zazwyczaj zabieg trwa około 2 h. W początkowej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie farmakologiczne?

Wszelkie leki powinny być przepisywane pod kontrolą doktora. Kluczowe jest aby, korzystać również a tabletek rozkurczających. Ale miejmy na uwadze jeżeli ból staje się niezwykle intensywny to powinniśmy pomyśleć o operacji. Nauka odpowiedniego podnoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym przypadku konieczna. Przedmioty powinny być unoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to ciągłe rozproszenie sił działających na kręgosłup oraz chroni nierównomiernemu uciskowi. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 kiedy powinno się przeprowadzić operacje:

 • ulokowanie przepukliny w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i ucisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, jakie są spowodowane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni klasy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć mało inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najczęstszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto pójść na zabieg. Na 100% tak, ponieważ często ból może wpływać na zakłócenia w prawidłowym życiu.

Udostępnij

O autorze