Kursy fizjoterapeutyczne

Nowości na kursach

Fizjoterapia po endoprotezie biodra

Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile trwa oraz po jakim czasie chory powraca do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile trwa oraz po jakim czasie chory powraca do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niezmiernie ważna i konieczna, bez niej chory nie wróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra należy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Zalicza się on do zabiegów operacyjnych, w jakim dochodzi do zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na myśli stosowania głównie z fizykoterapii, do której potrafimy dodać:

  • zwiększenie grupy fizycznej
  • poprawa ruchomości stawów
  • rozciągnięcie przykurczy
  • poprawa kondycji i ogólnej sprawności chorego

Na samym początku już kolejnego dnia po zabiegu zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Innym ważnym krokiem jest edukacja poruszania się o kulach. Po operacji pacjent porusza się o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po zabiegu kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić samodzielnie .Wbrew pozorom nie jest to łatwa sprawa. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 w pierwszej dobie polecane jest robienie łatwych kroków wahadłowych. Ćwiczenia dokonuje się 3-4 razy na dobę w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na pionizacji pacjenta i rozpoczęciu ćwiczeń jak unoszenie nogi itp. Jak już opuśćmy szpital następuje dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do mieszkania fizjoterapia po endoprotezie biodra winna odbywać się pod okiem specjalisty, który zadba o dobra postawę. Istotne jest także wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być prowadzone codziennie i w umiejętny sposób. Zauważalny jest tu czas w którym zaczniemy robić ćwiczenia.

Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie intensywniejsza jak ćwiczenia zaczniemy od razu. Często chorzy boją się ich wykonywania z powodu na odczuwania dyskomfortu, jednak fizjoterapeuta pomoże nam dostosować zakres ćwiczeń do własnych możliwości. Powinno się pamiętać, aby parę dni po zabiegu zachować odpowiedni umysł i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra poruszanie się o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze parę tygodni po zabiegu niestety jesteśmy zmuszeni opierać swój ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku powinna być dopóki póki nie wrócą nam siły i równowaga. Następnie lekarz poleci nam przejście na 2 kule i rozpoczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla pań zdrowych nie stanowi to problemu jednak u kobiet po takich operacjach przeważnie jest to niesamowicie duży kłopot, nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Pokonanie swoich wad może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i umiejętność poruszania się nie należy do przyjemnych. Na początku musisz podpierać się poręczy i stawiać stopę wyłącznie na jeden stopień , a wtedy dokładać drugą. Nigdy nie rób tegoż na przemian Twój organizm nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to jakieś 4 miesiące. Jednak u niektórych może trwać krócej. Istotne jest abyśmy się do zaleceń specjalisty i ćwiczyli systematycznie.

Udostępnij

O autorze