Kursy fizjoterapeutyczne

Nowości na kursach

Przepuklina i rozejście kresy

Przepuklina i rozejście kresy czym jest i czy da się ją ograniczyć

Przepuklina i rozejście kresy czym jest i czy da się ją ograniczyć

Przepuklina i rozejście kresy jest również u kobiet jak i panów. Jest jednym z rodzajów przepukliny brzusznej. Przepuklina i rozejście kresy występuje zasadniczo u ludzi z otyłością jak i u kobiet w ciąży, u których mięśnie płaskie brzucha za bardzo się rozciągają. Przepuklina i rozejście kresy może także pojawić się w czasie nieprawidłowego zamknięcia powłoki brzusznej w czasie zabiegu operacyjnego. Na samym początku przepuklina nie daje objawów natomiast w głębszym czasie zwykle nieunikniona robi się operacja. Przepuklina i rozejście kresy to problem, jakiego nie powinniśmy bagatelizować. Przepuklina i rozejście kresy możemy podzielić na przepukliny wrodzone oraz nabyte, czyli takie, które powstają w późniejszym okresie życia pacjenta.

Przepuklina i rozejście kresy to tkanka łączna jaka jest u każdego obywatela. Łączy mięśnie płaskie brzucha po jego lewej i prawej ścianie też ma za działanie utrzymywanie ich w odpowiedniej odległości. Kresa ma odcień biały dlatego określana jest kresą białą. Zwykle przepuklina i rozejście kresy jest częściej u chłopców jest to aż ok 30% przypadków, gdzie dziewczyny to tylko około 4 %. Przepuklina to nic innego jak patologiczna wypukłość w jamie brzusznej. Nie leczona niesie ze sobą poważne konsekwencje. Przepuklina i rozejście kresy jej leczenie polega na wyeliminowaniu jej poprzez zabieg chirurgiczny. Coraz częściej robiony jest metodą laparoskopową.
Przepuklina i rozejście kresy główne przyczyny jej powstania:

  • ciąża- w czasie ciąży dochodzi do bezpośredniego poszerzenia kresy białej, a nawet do jej przerwani. Powiększenie rozmiarów jamy brzusznej wpływa również osłabienie mięśni jamy brzusznej.
  • u maluchów – jest ona łatwa do określenia, jednak wynika głównie z wad anatomicznych
  • osoby z nadwagą – osłabione mięśnie jamy brzusznej przestają pełnić swoje role.

Przepuklina i rozejście kresy jakie możemy stwierdzić objawy:
Jak na początku zapisywano na samym wstępie objawy potrafią być dla nas niewidoczne. Dopiero z czasem kiedy przepuklina się zwiększy musimy zacząć odczuwać dyskomfort. Badanie które musimy przeprowadzić to USG. Przepuklina i rozejście kresy https://med-coach.pl/filmy/przepuklina-i-rozejscie-kresy/24 definiuje się pojawieniem się dużego zgrubienia. Jest ona niezwykle zauważalna, kiedy pacjent zmienia pozycję z leżącej na siedzącą. Na USG doktor zobaczy jaka jest grubość i wielkość kresy, lecz również poziom rozwoju. Przepuklina i rozejście kresy jakie ćwiczenia powinno się zrobić, aby wzmocnić mięśnie płaskie brzucha. Na pewno100% każdy z nas będzie posiadał takie same ćwiczenia. Trening u każdego dobierany jest indywidualnie ze względu na rożną budowę anatomiczną. Duży nacisk opiera się na miednicę i przeponę. Rozciąganie przykurczonych mięśni też będzie miało tutaj ważny wpływ. Właśnie po tych działaniach należy zastosować ćwiczenia wzmacniające. Powinniśmy także zabiegać o to aby skutki były trwałe. Powinniśmy taki układ ćwiczeń wykonywać minimum 3 razy w tygodniu. Najistotniejszym elementem jest tu zachowanie balansu mięśniowego.
Przepuklina i rozejście kresy nie możemy tej przypadłości bagatelizować i w razie czucia dyskomfortu w przestrzeniach jamy brzusznej udać się do doktora.


Udostępnij

O autorze